niedziela, 20 września 2015

Gdy zaczynasz szydełkować ...

... zaczynaj od czapki ;) 

Jakoś mam taką zasadę - jeśli zrobisz pierwszą czapkę poradzisz sobie z resztą - i taką też odpowiedź otrzymują Ci którzy pytają od czego zacząć. 
Robienie czapki chodź z zasady jest łatwe, często niesie ze sobą wiele problemów - oto jak sobie z nimi radzić.

Aby powstała czapka musimy zacząć od płaskiego koła, chyba, że robimy czapkę krasnala to inna bajka  :)

Płaskie kółko można zrobić na dwa sposoby - a raczej różni się tylko początki. 

Pierwszy ; robimy łańcuszek i łączymy go w koło, następnie w koło które powstało robimy odpowiednią ilość słupków.  




Drugi sposób- ten który zdecydowanie lubię bardziej i którego używam - tzn. MAGICZNE KOŁO 
Czyli nie robiąc żadnych oczek zaczynamy już robić słupki wszytko na filmiku :)




Kolejnym etapem jest powiększanie koła tak by ciągle było płaskie i najczęściej tu pojawiają się problemy. Albo robi się stożek , albo fale jak na Bałtyku :)

 Gdy robi się stożek ; sprawdź czy Twoje szydełko nie jest za małe i czy nie za mocno ściągasz słupki - to najczęstszy powód tego zjawiska :)

Gdy nasze szydełko spotyka się z falującym Bałtykiem oznacza, że dodajemy zbyt wiele oczek lub mamy ich za mało w pierwszym rzędzie. Fale jednak można wyrównać jeśli nie są zbyt duże, by to sprawdzić wystarczy przerobić dwa rzędy bez dodawania słupków - jeśli koło zrobi się płaskie kontynuuj dalej, jeśli dalej się faluje, musisz pogodzić się z spruciem robótki.

Potem już w zasadzie prosta sprawa, kontynuujemy powiększanie koła aż osiągniemy obwód na jakim nam zależy. Ale kiedy wiem że to już ?

Lubię matematykę i z niej też korzystam- obwód koła 

Gdzie
= 3,14
Reszta jest już zrozumiała :)


I to w zasadzie cała filozofia :) Kończymy koło a potem już robimy wysokość czapki :)

O którą zresztą też często pytacie; mniej więcej jest to tak do 3 msc 14 cm wysokości powyżej 15-16 cm :) z tego co ja wiem :) ( wyrocznią nie jestem )


Jeśli macie jeszcze jakieś pytania, problemy wątpliwości piszcie chętnie odpowiem :)

a Tu prosta czapka na szydełku :) - pierwszy z moich filmików :)


Pozdrawiam




7 komentarzy:

  1. Aby powstała czapka musimy zacząć od płaskiego koła, chyba, że robimy czapkę krasnala to inna bajka - nie do końca prawda, gdyż można robić czapkę od dołu, dziergając walec w okrążeniach lub prostokąt w rzędach (potem trzeba zszyć w walec), a następnie odpowiednio zacisnąć oczka u góry czapki. Pomijając fakt, że ten sposób dla mnie jest prostszy, to nieprawdą jest, że musimy zaczynać od koła.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witaj Ani uważam, że czapę krasnala lepiej zaczynać od "ogonka" - ale jak widać każdy ma swoje ulubione metody. Co do innych czapek zdecydowanie łatwiej uczyć się zaczynając od koła płaskiego - mniej zachodu z tym że coś wyjdzie nam za duże ty musisz pruć wszystkie rzędy jak coś pójdzie nie tak, a my ewentualnie tylko 2 i obwód będzie się zgadzał (lub też dwa dodać ). Ale tak jak mówię ile ludzi tyle sposobów ja namawiam zawsze do tych łatwiejszych i przy których może wyniknąć mniej kłopotów :) Pozdrawiam ciepło

      Usuń
  2. super! moze wreszcie wyjdzie mi ładna czapka

    OdpowiedzUsuń
  3. Swieta prawda,ja zaczelam od czapki (uklon dla Ciebie),a teraz juz nic nie jest takie straszne,gdy potrzebuje zrobic cos na szydelku.Nawet zrobilam "ami"-tygryska.

    OdpowiedzUsuń
  4. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  5. Gdy zaczynałam szydełkować to byłam na początku pełna obaw czy w ogóle mi to wyjdzie. teraz już wiem, że taki strach był całkowicie nieuzasadniony. Najlepiej pracuje mi się z włóczką https://alewloczka.pl/pl/c/Drops-Safran/45 z której można zrobić praktycznie wszystko.

    OdpowiedzUsuń